Turpinot izmantot šo vietni, jūs piekrītat mūsu NOTEIKUMIEM UN NOSACĪJUMIEM

+ 371 25599801

  I-V 9.00 - 18.00

Rakstiet mums

Dārzkopības portāls

lai veselīgi augtu, krāšņi ziedētu, bagātīgi ražotu

Piektdiena, 24. marts
Izidors Kazimirs

Rīcins (viengadīga vasaras puķe) (Ricinus communis)

Rīcins - viengadīga vasaras puķe

Parastais rīcins. Izteiksmīga un krāšņa dārza rota - skaists, liels rīcins ar tumši violetām, zaļām, sārtzaļajām lapām un sēklu "ezīšiem" ap stumbru. Viengadīga vasaras puķe. Ātri un strauji augoši, izaug 2 -2, 5 m augsti. Salīdzinot lapojumu un augu augumu ar ziediem un ziedkopām, ziedi ir pavisam sīciņi- mazi, neievērojami, irdenos ķekaros- zied jūlijā – augustā. Pēc tam veidojas ļoti izskatīgi un izteiksmīgi krāsaini augļim kas atgādina nelielus sārtus, rozā vai zaļus kastanīšus. Rīcina sēklas. Rīcina sēklas ir palielas - rupjas, līdzīgas turku pupu sēklām. 1g ir 2-3 rīcina sēklas. Rīcina sēklas izsēj martā, aprīļa sākumā dēstu audzēšanai. 1000 augu izaudzēšanai ir vajadzīgi 1.5kg sēklu. Rīcina sēklas ir indīgas! Pirms sējas, rīcina sēklas, vismaz 24h mērcē istabas temperatūras ūdenī, tad izsēj pa vienai podiņos. Diedzējot +20°C temperatūrā, sēklas sadīgst 14-20 dienās. Rīcinu dēstu audzēšanai vajadzīgā temperatūra ir +12-14°C. Pirms izstādīšanas rīcinu dēstus norūda. Norūdītus dēstus izstāda ārā dobē siltā, no valdošiem vējiem pasargātā vietā, pēc nakts salnām, jo rīcinu dēstu ir ļoti jutīgi pret pazeminātu temperatūru naktīs. Pēc salnām, augi nomelnē. Rīcinu stādus izstāda trūdvielām bagātā (auglīgā) augsnē, stādīšanas attālums 80-100 cm citu no cita. Gadījumos, kad rīcina dēsti podus ir piesakņojuši, bet nakts salnas izstādīšanu ārā vēl nepieļauj, ieteicams pārstādīt rīcina dēstus lielākos podos, lai dēsti nepārtrauktu attīstību. Sēklas Latvijas apstākļos nenogatavojas, tāpēc katru gadu jāpērk jaunas. Rīcinus stāda dārzā kā soliteraugus vai nelielās grupās. Floristikā izmanto rīcina auglīšus – kastanīšus, ko septembrī, oktobrī izmanto rudens ziedu kompozīcijās. Rīcini ir dievkrēsliņu (eiforbijas) dzimtas augi. Savvaļā sastopams tropiskajos un subtropiskajos apgabalos Āfrikā. Audzē arī kā liela auguma eļļas augu. Puķkopībai ir izveidotas šķirnes, kuras ir krāšņas ar savām lielajām dažādu formu un krāsu lapām, spēcīgo un mazzaroto augumu (siltajās vasarās sasniedzot 1.5-2m augstumu). Ricinus communis ir rīcineļļas avots un to audzē komerciāliem nolūkiem. Tomēr, auga brīnisķīgo lapu dēļ, to audzē arī dekoratīviem nolūkiem, dārzos. Ricinus communis sēklas satur ricīnu, proteīnu,kas pieaugušu cilvēku var nogalināt pāris minūšu laikā. Visslavenākais ricīna upuris bija Georgijs Markovs, kura ciskā, 1978. gadā, uz Vaterlū tilta, Londonā, tika iešauta bumbiņa ar ricīnu, tā šo bīstamo toksīnu ievadīja viņa asinsritē. Četras dienas vēlāk viņš nomira, jo ricīns apturēja normālo šūnu augšanas un atjaunošanās procesu viņa ķermenī. Lai arī, ricīna apēšana ir mazāk bīstama, kā tā injicēšana ķermenī, tomēr, tā ēšana nav ieteicama, jo vesela sauja ricīna sēklu var būt letāla. 

Saistītie raksti

 

Lauvmutītes - viengadīgas vasaras puķes

Lauvmutītes. Viengadīgas vasaras puķes. Viengadīgas puķes ar skaistiem, oriģinālas formas, atvērtiem trompetveida ziediem izteiksmīgās, košās krāsās ar blīvām, smagām ziedu vārpām. Augstās lauvmtītes. Zemās lauvmutītes. Nokarenās lauvmutītes. Lauvmutītes pildītiem ziediem. Lauvmutītes “Butterfly”. 

Vairāk
 

Kreses - viengadīgas vasaras puķes

Lielo kresi mēdz saukt arī par lielo kapucīņu kresi, indiešu vai turku kresi. Tā pazīstama kā plaši izplatīts dekoratīvs krešu dzimtas augs, bet īpatnējā aromāta un garšas dēļ izmanto arī kā garšaugu un ārstniecības augu.

Vairāk
 

Agerāti Meksikas - viengadīgas vasaras puķes

Agerāti Meksikas - viengadīgas vasaras puķes
Krāšņi, koši un ilgstoši ziedoši. Viegli audzējami. Ģintī ir apmēram 30 sugu, kas savvaļā aug Vidusamerikā un Dienvidamerikā. Savvaļā aug Meksikā, kur te aug kā puskrūmi. 

Vairāk
 

Saulespuķes (viengadīgas vasaras puķes)

Saulespuķes. Viengadīgas vasaras puķes…īsas, garas, garuma un ziedu lieluma rekordistes…
laukos - cik tālu vien acis redz…
dobēs, uz balkona, tik dažādas ir greznās saulespuķes - raibas, vienkrāsainas, spilgtākas un blāvākas, bet visas ļoti skaistas un piemērotas jebkuram dārzam. 

Vairāk
 

Sanvitālijas - viengadīga vasaras puķe

Koši dzeltenas ziedu saulītes dobju malās vai iekarpodos… visu vasaru veido krāšņu, dzeltenu ziedu paklāju. 
Sanvitālijas - viengadīga vasaras puķe. 
Sēklas

Vairāk
 

Krāsu brūnactiņa (viengadīga vasaras puķe)

Brūnactiņas ir bagātīgi ziedoši gan viengadīgi, gan daudzgadīgi augi – krāšņi un koši ilgi ziedošas puķes. Ļoti viegli audzējamas – mazprasīgas. Krāsu brūnactiņas ir kompakti, stipri zarojoši krūmi ar tieviem zariem.

Vairāk
 

Slotiņu kohija - (viengadīga vasaras puķe)

Slotiņu kohiju sauc arī par vasaras eglīti vai vasaras cipresi. Dārzos un puķu dobēs kohijas audzē to lapojuma dēļ – vasarā tās ir atsvaidzinoši salātzaļas, bet rudenī - ļoti krāšņi kohiju lapojums krāsojas rudens toņos - sārtbrūnā krāsā. Viengadīgs dekoratīvs augs dzīvžogu veidošanai.

Vairāk

Saistītie produkti

ricins parastais sarkanlapu ricina seklas
Skatījumu skaits : 1622

Rīcins SARKANLAPU. Rīcina sēklas 8gab

(Ricinus)

Rīcins sarkanlapu, parastais. Viengadīgas, krāšņas vasaras puķes ar savām lielajām dažādu formu un krāsu lapām, spēcīgo, bet mazzaroto augumu.  Skaistas ziedkopas- grezni auglīši, līdzīgi maziem kastanīšiem adatainos apvalciņos.

0,79 €  
Ielikt grozā
balzamines colour parade f2 mix balzaminu seklas
Skatījumu skaits : 1323

Balzamīnes zemās COLOUR PARADE F2 mix. Balzamīņu sēklas 0.05...

(Impatiens walleriana)

Balzamīnes - spriganes. Valera spriganes. Viegli audzējamas, ļoti dekoratīvas ar skaistiem, košu krāsu ziediem.

1,06 €  
Ielikt grozā
natre dekorativa rainbow skaistnatrisu seklas
Skatījumu skaits : 2218

Nātre dekoratīvā "Rainbow" 0.3g

(Coleus Blumei)

Viengadīgas, dekoratīvas vasaras puķes ar dekoratīvu un krāšņu lapojumu. Kompakti augi ar ļoti dekoratīvu lapojumu, bagātīgu krāsu gammu. Viegli audzējamas.

0,79 €  
Ielikt grozā
Cinerarija sudrablapu peleka krustaine krustaines seklas
Skatījumu skaits : 2098

Cinerārija - krustaine. Krustaines sēklas 0.2g

(Senecio cineraria)

Krustaines. Sudrablapu cinerārija. Viengadīgas puķes. Ar pelēki sudrabainu lapojumu. Krustaiņu sēklas sēj dēstiem no marta līdz aprīlim. Sudrablapu cinerārijas sēklas sadīgst 8 - 10 dienās.  Dēstus pārpiķē un krustaiņu stādus izstāda atklātā laukā maijā.

0,74 €  
Ielikt grozā
universala zeme furio terra augu stadisanai
Skatījumu skaits : 669

Universālā zeme FURIO TERRA. Zeme augu stādīšanai 5L

Pateicoties izcilajai organisko un minerālu sastāvdaļu kombinācijai, Furio Terra universālajā zemē puķes un citi augi augs “griezdamies”. Substrātam pievienots biohumuss. 

1,43 €  
Ielikt grozā
ricins parastais zalam lapam ricina seklas
Skatījumu skaits : 553

Rīcins parastais, ZAĻĀM LAPĀM. Rīcina sēklas 6gab

(Ricinus communis)

Viengadīgs dekoratīvs augs, līdz 2 m augsts  ar platām plaukstas veida spīdīgām, zaļām lapām. Zied no jūlija līdz salnām. Noziedot veidojas skaistas ziedkopas- grezni auglīši, līdzīgi maziem kastanīšiem adatainos apvalciņos.

0,51 €  
Ielikt grozā