Turpinot izmantot šo vietni, jūs piekrītat mūsu NOTEIKUMIEM UN NOSACĪJUMIEM

+ 371 25599801

  I-V 9.00 - 18.00

Rakstiet mums

Dārzkopības portāls

lai veselīgi augtu, krāšņi ziedētu, bagātīgi ražotu

Piektdiena, 24. marts
Izidors Kazimirs

Skābenes - dārzenis

Skābenes


Skābenes ir vieni no pirmajiem lauka dārzeņiem pavasarī. Vienā vietā skābenes var augt vairākus gadus, tomēr pēc 3 augšanas gadiem, skābeņu raža samazinās. Skābenes ir aukstuma un sala izturīgas. Tās ļoti labi pārziemo atklātā laukā. Skābenes ir mitruma prasīgas. Tās vislabāk padodas auglīgā, irdenā, labi strukturētā augsnē. Optimālā skābuma reakcija skābenēm ir pH 6,4, bet skābenes pacieš arī skābāku (līdz pH 5,5) augsni.


Skābeņu sēšana. Skābenes var sēt sākot no aprīļa. Sēklas ir relatīvi smalkas. Skābeņu sēklas sāk dīgt pie temperatūras +2-3°C. Optimālā skābeņu dīgšanas temperatūra ir +15-17°C. Substrāta temperatūrai esot +18-20°C skābeņu dīgsti paradās pēc 6-8 dienām. Skābenes var sēt praktiski visu vasaru līdz pat augusta beigām. Siltos rudeņos to var darīt arī septembrī. Skābenes var audzēt arī no dēsta, bet tieša sēja ir vienkāršāka. Ja skābenes iesētas agri pavasarī – tās būs šķinamas jau augustā, savukārt, rudenī sētās – nākamā gada jūnijā. Skābenes sēj 25 - 40 cm attālās rindās. Sēklas ir relatīvi smalkas, tādēļ sējot skābeņu sēklas ar rokām, pēc skābeņu sadīgšanas būs vajadzīga retināšana, starp augiem atstājot 15 – 20 cm attālumu.


Skābeņu audzēšana. Lapu attīstībai augsta temperatūra nav vajadzīga. Pumpuri aktivizējas pat temperatūrā, kas tikai nedaudz pārsniedz +0°C. Labākā skābeņu augšanas temperatūra ir +15 – 18°C. Pārāk augstā temperatūrā, it īpaši ja trūkst mitruma, skābenes ātri uzzied un lapu raža ir maza. Regulāra laistīšana sausā laikā ne tikai palielina skābeņu ražu, tā palielina arī augu dabiskās pretošanās spējas slimībām un kaitēkļiem. Ja skābeņu dobi apsedz ar plēvi – agrā pavasarī iespējams ļoti ātri iegūt pirmo ražu.


Skābenes ir garās dienas augi, sāk ziedēt pie 15 stundu gaismas dienas garuma un vairāk (Latvijā tas ir jau maijā). Skābeņu sēklas nogatavojas jūlijā, augustā.

Skābenes pacieš salnas līdz -7...-10°C.

Skābenes labi aug mitrās augsnēs, tāpēc sausos pavasaros ir vajadzīga laistīšana. Vietās, kur ūdens uzkrāja ilgstoši, skābenes neaug un pat iznīkst.

Skābeņu augšanai ļoti liela nozīme ir barības vielām – mēslojumam, galvenā nozīme – slāpeklim. Mēslojuma deva ir atkarīga no skābeņu sēšanas laika. Ja ražas vākšana ir regulāra un intensīva, pēc katras novākšanas reizes iedod papildus slāpekli (N).

Lielākais darbs skābeņu audzēšanā ir nezāļu ierobežošana, sevišķi audzējot skābenes vairākus gadus vienā vietā. Šī iemesla dēļ ir ieteicams audzēt skābenes vienā vietā ne ilgāk par 2 gadiem.

Otrajā audzēšanas gadā skābeņu stublājus labāk ir regulāri izgriezt un tas jādara vairākas reizes sezonā. Otrajā audzēšanas gadā pēc pirmās agrīnās ražas novākšanas jūnijā, skābenes mēdz nopļaut apmēram 10 cm virs zemes, lai aizkavētu ziednešu veidošanos. Pēc tam lapu un ziednešu nopļaušanu jāatkārto regulāri.

Skābenes labāk jūtas un aug, ja lapas tiek rautas pamīšus nevis visas pēc kārtas – nolasām lielākās, mazākās lai aug.

 

Dārza skābenes izveidojušās no vairākām savvaļas skābeņu sugām. Senajos laikos skābenes lietoja tikai ārstniecības nolūkos, piemēram, pret cingu un citām avitaminozes

Populārākās šķirnes:

“Belwilski” (Rumex acetosa)– agra šķirne- Izplatītākais un vecākais skābeņu šķirņu tips ir Belviļas skābenes. Tās atšķiras ar vēlu ziedēšanu un gludākām lapām.
“Shirokolostny” un “Broadleaved” (Rumex acetosa)– platlapu skābenes- Tās ir agrīnākas, bet arī izzied agrāk. Šo skābeņu lapas var būt arī viegli krokotām lapām.
“Bloody dock”, “Red veined” – sarkandzīslu skābeņu šķirne (Rumex sanguineus).
 “Vienealis” (Rumex acetosa) – sarkano lapu skābenes. Lapas ir tumši sarkanā līdz pat purpura krāsā.
“Ruber” (Rumex arifolius) – violeti sarkanām lapām.
 

 

Dārza ABC labprāt uzzinās vai šis raksts Jums bija noderīgs.
 

Kā sēt skābeņu sēklas? Kā audzēt skābenes?

Jūs interesējošos jautājumus adresējiet Dārza ABC! Atbildēsim!


 

Gaidīsim ziņu!
Ar sveicieniem,
Dārza ABC
https://www.DarzaABC.lv

Lai krāšņi ziedētu, veselīgi augtu, bagātīgi ražotu!

Saistītie raksti

 

Dārzeņi

Dārzeņi. Dārzeņu sēklas. Tomāti. Tomātu sēklas. Gurķi. Gurķu sēklas. Burkāni. Burkānu seklas. Bietes. Biešu sēklas. Cukini sēklas.

Vairāk

Saistītie produkti

Platlapu skabenes seklas
Skatījumu skaits : 996

Skābenes PLATLAPU BROADLIVED. Skābeņu sēklas 2g

(Rumex acetosa L.)

Platlapu skābenes, skābeņu sēklas. Platas skābeņu lapas, mēz būt burbuļainas. Sēj jūlijā, augustā atklātā laukā. Skābenes var iesēt rudenī jo tās ir aukstuma un sala izturīgas. Daudzgadīgas. Piemērotas salātu, zupu pagatavošanai, kā arī sālīšanai.

0,61 €  
Ielikt grozā
skabenes skabenu seklas
Skatījumu skaits : 779

Skābenes LYONSKI. Skābeņu sēklas 3g

(Rumex acetosa L.)

Daudzgadīgs lapu dārzenis. No sēklu sadīgšanas līdz pirmajai ražai 45-50 dienas. Vienā vietā ražo 3-4 gadus. Vidēji agra skābeņu šķirne, ļoti strauji augoša, veido ovālas, garenas lapas. Izmanto svaigam patēriņam, zupās, kā arī konservēšanai.

0,62 €  
Ielikt grozā
skabenes asinssarkanas bloody duck skabenu seklas
Skatījumu skaits : 534

Skābenes asinssarkanās BLOODY DUCK. Skābeņu sēklas 0,2g

(Rumex sanguineus)

Asinssarkanā skābene. Ļoti dekoratīvs augs. Veido kompaktas, zaļu lapu rozetes ar izteiktu sarkanu dzīslojumu. Audzē, dobēs, podos. garša maigāka kā citām skābenēm. Izmanto salātos.

1,16 €  
Ielikt grozā
skabenes lyonski skabenu seklas
Skatījumu skaits : 487

Skābenes šaurlapu Lyonski. Skābeņu sēklas 3 g

(Rumex acetosa L.)

Daudzgadīgs lapu dārzenis, uzturā lieto skābās sulīgās lapas. No lapām vāra zupas, agri pavasarī pievieno salātiem. Ražu ievāc līdz ziedēšanai, pēc nogriešanas augi dod atkārtotu ražu. Agrai ražai audzē siltumnīcās, vasaras sākuma ražai – uz lauka. Pārziemo nepiesegtas.

0,55 €  
Ielikt grozā
skabenes lyonski skabenu seklas sesanai
Skatījumu skaits : 322

Skābenes LYONSKI. Skābeņu sēklas 100 g

(Rumex acetosa L.)

Daudzgadīgs lapu dārzenis, uzturā lieto skābās sulīgās lapas. No lapām vāra zupas, agri pavasarī pievieno salātiem. Ražu ievāc līdz ziedēšanai, pēc nogriešanas augi dod atkārtotu ražu. Agrai ražai audzē siltumnīcās, vasaras sākuma ražai – uz lauka. Pārziemo nepiesegtas.

7,31 €  
Ielikt grozā
miglotajs pleca sky 3 6 l akvamarina krasa
Skatījumu skaits : 192

Miglotājs pleca SKY 3.6 L akvamarīna krāsā

PLECA smidzinātajs ar 3,6 l tvertni, augu aizsardzībai, nezāļu apkarošanai, mēslošanai, smidzināšanai. Augu papildmēslošanai caur lapām. Veicot miglojumu, augam jābūt ar pietiekami lielu lapu virsmu. Šķīstošo un šķidro mēslojumu augi var saņemt arī mēslojumu miglojot (izsmidzinot) caur lapām.

24,99 €  
Ielikt grozā